Jste zde: unipetrolrpa.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Mladí cejni a okouni se prohánějí Bílinou díky podpoře Unipetrolu
Velikost textu:  A AA
Mladí cejni a okouni se prohánějí Bílinou díky podpoře Unipetrolu

26-04-2017  

​Litvínov, 26. dubna 2017: Více než 200 kilogramů rybích násad vypustily do řeky Bíliny uprostřed městysu Hostomice na Teplicku děti z místní základní školy. Ryby, především cejny velké, okouny říční, perlíny ostrobřiché a plotice obecné, zajistila u příležitosti Dne Země severočeská organizace Českého rybářského svazu, s kterou Unipetrol spolupracuje již od roku 2010. Za tuto dobu společně vypustili do vod Ústeckého kraje zhruba 4,7 tisíce kilogramů ryb za půl milionu korun.

„Skupina Unipetrol buduje svůj program společenské zodpovědnosti mnoho let, o čemž svědčí i tato tradiční spolupráce s Českým rybářským svazem během vysazování mladých ryb do řeky Bíliny dvakrát ročně,“ říká Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO skupiny Unipetrol a dodává: „Kontrolní monitoringy potvrzují zvýšení počtu ryb a přirozenou obnovu rybí populace v Bílině. Se severočeskou organizací Českého rybářského svazu spolupracujeme také během dobrovolnických dnů, kdy zaměstnanci pomáhají čistit a uklízet břehy říčních toků v okolí Mostu.“

„Ryby, přivezené ze sádek v Chabařovicích, byly vypuštěny na čtyřech místech v různých částech řeky Bíliny, aby se docílilo optimálních výsledků v růstu rybí populace,“ vysvětluje Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu ČRS.

Plotice obecná je nejrozšířenější rybou České republiky, žije v hejnech a tvoří základ potravy většiny druhů dravých ryb. Okoun říční naopak patří mezi dravce, tvoří hejna, ve kterých i loví. Cejn velký je všežravá ryba, která je velmi oblíbená mezi sportovními rybáři. A v neposlední řadě perlín ostrobřichý žije v hejnech a živí se převážně rostlinnou potravou. Všechny uvedené druhy tvoří základ přirozeného společenstva ryb charakteristického pro tento tok.

Ryby jsou vysazovány i do Labe. Konkrétně v Neratovicích ve spolupráci s místní neratovickou organizací rybářů. Výrobní závody Unipetrolu jsou vhodným hnízdištěm pro sokoli stěhovavé, o které se zaměstnanci Unipetrolu starají ve spolupráci se sdružením Alka Wildlife. Páry sokola stěhovavého pravidelně hnízdí ve výrobních areálech v Záluží u Litvínova, Kralupech nad Vltavou a v Neratovicích. Letos jsou již všechny tři páry zahnízděné a očekává se vyvedení mladých.

20170628dg.jpg 
201706285FSH3296_web.jpg 
 


UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu.  Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává 4 500 lidí.

Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol

telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL